СЕ ЗА СЕ !
Регистрирај се брзо и лесно и стани член на СЕ ЗА СЕ форумот.
СЕ ЗА СЕ !
Регистрирај се брзо и лесно и стани член на СЕ ЗА СЕ форумот.
СЕ ЗА СЕ !
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЕ ЗА СЕ !

Само побарајте , ние сме тука за вас - Форум СЕ ЗА СЕ
 
HomeLatest imagesБарајРегистрирајте сеВлез
Барај
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Временска прогноза
Latest topics
» Побарај филм.
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeПет Апр 05, 2013 4:43 am by danielll

» Kung Fu Panda 2
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeПон Окт 17, 2011 12:15 am by SKoF

» Ако ве нервира Winamp!
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeПон Jул 25, 2011 5:08 pm by SKoF

» Побарај превод.
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeПон Јун 13, 2011 6:37 pm by CORBA

» Најкреативните реклами за мај 2011
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeСаб Јун 11, 2011 12:41 am by SKoF

» НБА: Далас поведе со 3:2
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeСаб Јун 11, 2011 12:13 am by SKoF

» 10 трикови за помлад изглед
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeПет Јун 10, 2011 10:13 am by STEFI

» Случувања- 10 Јуни
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeПет Јун 10, 2011 10:05 am by STEFI

» Случувања- 07 Јуни
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeВто Јун 07, 2011 4:22 pm by STEFI


 

 Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ

Go down 
АвторПорака
STEFI

STEFI


Број на мислења : 345
Points : 1012
Reputation : 2
Join date : 2011-04-17
Age : 33

Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Empty
ПишувањеПредмет: Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ   Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ Icon_minitimeСаб Апр 30, 2011 1:20 pm

И годинава илјадници обожаватели на магијата и вештерството на 30 април секоја година патуваат во Германија во гората Брокен, во близина на градот Вернигерод, за да ја прослават Валпургиската ноќ, пишува порталот news.germany.travel.

Според легендата, секоја година во ноќта спроти 1-ви мај низ германскиот град Вернигероде летаа вештерки кои се упатуваат кон планината Брокен (Блоксберг) за да се соединат со ѓаволот.

По стапките на оваа легенда на планината Брокен секој година се организира спектакл на илјадници фанови на магиите и вештерството, на кој учесниците костимирани како ѓаволи и вештерки со песни и игри се веселат до зорите.

Терминот Валпургиска ноќ е поврзан со името на светата Валпургија, монахиња којашто доаѓа од Англија во Германија во 748 г., за да основа манастир. Таа уживала извонредна популарност, и на неа наскоро почнале да ја почитуваат како света. Во редот на римокатоличките светии нејзиниот ден е 1-ви мај.

Во средниот век, пак, било раширено верувањето дека на Валпургиската ноќ се случува пирот на вештерките низ цела Германија и Скандинавија. Вештерки качени на метли летаат кон планински врвови, каде што ноќта ја минуваат во разуздани гозби и танцови со демоните и ѓаволот.
Вратете се на почетокот Go down
 
Вештерките ќе ја слават Валпургиската ноќ
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
СЕ ЗА СЕ ! :: Забава :: Занимливости-
Отиди до: